同学们您是否也想知道关于在美国消费的雅思作文范文,这个问题的分析和解答呢?相信你通过以下的文章内容就会有更深入的了解,话不多说,接下来就跟着常春藤小编一起看看吧。

雅思写作主要考察学生对词汇、语法的掌握,以及逻辑和结构构架能力,一篇好的雅思写作范文能够帮助同学们抓住雅思写作的得分点,并能给大家提供提供高分词汇和句式,佛山小编为您提供雅思作文范文及其翻译,本篇是关于在美国消费的雅思作文范文。 Salary in America is comparatively high and an average household's income is about US$55,000 a year. Many students that want to study abroad ask me if goods in America are highly priced. The truth is.they are not.
Americans respect Intellectual Property Rights,so commodities like CDs,DVDs and books can be expensive. Also,since labor in America is relatively expensive,getting a haircut,going to a nail salon or hiring a housekeeper can be expensive as well. However,if you were to go to malls or department stores,you will notice that most of the merchandisc is "Made in China". Non-foodstuff products manufactured in China or other developing countries tend to be significantly cheaper and of better quality than in China.